Opis / Nota wydawcy / Synopsis:
"Total Cheops", Izzo Jean-Claude

Pierwsza część marsylskiej trylogii – jej głównym bohaterem jest Fabio Montale, samotny policjant, który ma słabość do kobiet, wysoko ceni schłodzone cassis i whisky, Theloniousa Monka i Josepha Conrada, a praca w blokowiskach Marsylii nie pozwala mu zapomnieć, że ostatecznie może liczyć wyłącznie na siebie...Poznajemy go, gdy poszukuje morderców swoich przyjaciół z czasów młodości. Kiedyś wspólnie dokonywali kradzieży i napadów, ale potem ich drogi się rozeszły. Po latach Fabio musi do przeszłości wrócić. Śledztwo mające na cel…

Zobacz więcej…

Recenzje:
"Total Cheops", Izzo Jean-Claude

Dodał: Magdowata :: 2006-07-11 11:19:22

Fabio, Ugo i Manu - przyjaciele z młodości, burzliwej młodości naznaczonej bójkami i kradzieżami, życiem na granicy prawa i miłością do jednej kobiety. Po latach Fabio Montale - policjant - prowadzi na własną rękę śledztwo w sprawie śmierci przyjaciół. Dlaczego Manu został zamordowany? Czy Ugo - poszukiwany przestępca - wrócił do Marsylii, aby pomścić przyjaciela? Dlaczego zginął zastrzelony przez policję? Czy to Ugo wyeliminował szefa marsylskiej mafii? Wiele pytań. Jeszcze śmierć Leili, córki algierskiego imigranta, niespełnionej miłości Fabia. Czy te sprawy się łączą? Czy Montale pozna prawdę?

"Total Cheops" (tytuł zapożyczony z utworu grupy rapowej IAM) to pierwsza część trylogii marsylskiej Jeana - Claudea Izzo. Nieżyjący już autor zadebiutował dopiero w wieku lat pięćdziesięciu, czyniąc bohaterem swojego cyklu Fabio Montale. To samotny gliniarz z duszą romantyka, zgorzkniały obserwator i bywalec przedmieść Marsylii, pamiętający dni chwały tego portu i rejestrujący powolny jego upadek. Montale zapomniał, że "życie to coś więcej. Że w tym mieście ludzie - mimo wszystko - lubią żyć i się bawić. Że każdego dnia mają nowy pomysł na szczęście, nawet jeśli noc kończy się brutalną kontrolą dokumentów." On od życia nie oczekuje niczego, poza marnowanymi języczkami dorsza, szklaneczką chivasa, głosem i rytmami Rubena Bladesa. Kobiety - Lola, Rosa, Zina, Marie-Lou - odchodziły, a on nawet nie próbował ich zatrzymać. Dawał rozkosz, czułość, chwilowe szczęście. To wszystko. Potem już niczego nie umiał brać ani dawać.

Fabio Montale to nie jedyny bohater powieści. Jest jeszcze Marsylia. Jak pisze autor: "Marsylia to nie miasto dla turystów. Nie ma tu nic do oglądania. Jej urody nie da się sfotografować. Trzeba ją przeżyć. Być za albo przeciw. Gwałtownie być. Pasjonować się. Dopiero wtedy to, co jest do zobaczenia, daje się zobaczyć."

Marsylia Izzo to tygiel ras i kultur, pełen spięć i konfliktów, których rozwiązanie nie jest dla nikogo priorytetem. Włosi, Ormianie Algierczycy, Afrykanie "pławią się" w biedzie, bezrobociu i wrzącej nienawiści.To już nie Marsylia z lat 50- tych , "jedyne miejsce na świecie, gdzie każdy bez względu na rasę, mógł wysiąść z pociągu z walizką w ręku, bez grosza i roztopić się w morzu innych ludzi. Miejsce, gdzie ledwie postawiwszy stopę na ziemi, mógł powiedzieć: To tu. Jestem w domu."

Ten dom stał się więzieniem dla tysięcy imigrantów. Wraz z bezrobociem, rosnącą liczbą Arabów ukazała się wzajemna nienawiść. Świat powieści Izzo cuchnie zgnilizną. Życie "to koktajl miłości i niechęci, słabości i siły, bierności i przemocy." Trudno w nim poczuć zapach pomidorów, bazylii i tymianku. Jednak pesymizm nie przesłania zakończenia. "Świat wraca do porządku, a z nim nasze życie Wszystko, cośmy utracili, przegapili, zapomnieli, nareszcie nabiera sensu. Wystarczy pocałunek."

Książka informacje
"Total Cheops", Izzo Jean-Claude

Tytuł:

Total Cheops

Tytuł oryginalny:Total Kheops

Autor: Jean-Claude Izzo : Autor tekstu
Tłumaczenie: Maryna Ochab : Tekst

Wydawca:WAB - Wydawnictwo W.A.B.
Seria:Mroczna seria
Cykl:Marsylska Trylogia
Kategoria,
Rodzaj:
[max: 3]
Powieść
Sensacja, kryminał, thriller
literatura piękna, zagraniczna

Oprawa:miękka
Rok wydania:2005
Data wydania:2005-10-20
Cena detaliczna:
(orientacyjna)
24,90
ISBN /ISSN:83-7414-127-1
Zobacz więcej…
Dodaj słowo kluczowe

Słowa kluczowe:
"Total Cheops", Izzo Jean-Claude

Brak dodatkowych słów kluczowych.

Dodaj komentarz

Komentarze:
"Total Cheops", Izzo Jean-Claude

Pozycja niekomentowana

Oceny

Średnia ocena łączna
3,51 [15]
Total Cheops - ocena graficzna
Oceń książkę
Total Cheops
Ogólna ocena książki

Treść

Tłumaczenie

Okładka

Wykonanie
Oceń jeden lub kilka elementów książki.

Narzędzia

Wpisał:

  • Data wpisu:
    2005-10-06 10:50:18
Użytkownik: niezalogowany
i-ksiazka.pl | Kontakt i-ksiazka.pl | Regulamin i-ksiazka.pl
Wszystko dla książki © Aria Design 2002⁄2005