Opis / Nota wydawcy / Synopsis:
"Szurmo", Izzo Jean-Claude

Druga część trylogii marsylskiej, której bohaterem jest Fabio Montale – zdymisjonowany inspektor policji, wielbiciel śródziemnomorskiej kuchni, amator pięknych kobiet i znawca mocnych trunków. Na prośbę kuzynki podejmuje prywatne śledztwo w sprawie zaginięcia jej syna. Chłopak uciekł z domu, by w tajemnicy spotkać się z dziewczyną, i zniknął. Jego ukochana pochodzi z arabskiej rodziny, której członkowie odmówili udzielenia informacji zdesperowanej matce. Montale angażuje się w śledztwo i niespodziewanie odkrywa mroczne sekrety s…

Zobacz więcej…

Recenzje:
"Szurmo", Izzo Jean-Claude

Dodał: Magdowata :: 2010-05-04 12:59:02

Szurmo to po prowansalsku galernik przy wiosłach. Jak pisze autor: "W Marsylii ludzie dobrze wiedzą, co to są galery. Nie musisz zabić ojca, matki, żeby tam wylądować, jak dwieście lat temu. Nie, dzisiaj wystarczy być młodym, imigrantem bądź nie".

"Szurmo" to po "Total cheops" kolejna powieść francuskiego pisarza z tzw. "marsylskiej trylogii", gdzie obok głównego bohatera, Fabia Montale, autor kreśli obraz Marsylii, swojego ukochanego miasta.

Marsylia to "kocioł, gdzie warzy się najbardziej zdumiewający wywar życia", gdzie większość mieszkańców to wygnańcy, gdzie, aby przeżyć, trzeba być odważnym. "Jeśli człowiek jest odważny, to nigdzie nic nie straci. Gdziekolwiek pójdzie, może tylko zyskać" - tak mówił ojciec bohatera. Fabio myśli inaczej. Trudno być marsylczykiem, gdy o twojej wartości nie decyduje miejsce urodzenia, ale kolor skóry czy wyznanie. Trudno jest błogosławić życie w całości, gdy twój świat kończy się na drugiej stronie Starego Portu. Tutaj człowiek jest od wszystkiego daleko, tylko nie od nędzy. Nawet najpiękniejszy widok nie uśpi wściekłości, bólu i głodu. Morze Śródziemne za oknem, to "zaledwie pajda chleba dla głodnego" - pisze autor. Dramat miasta splata się z dramatem głównego bohatera. Już nie pracuje w policji. Jego miłość odeszła tam, gdzie nie musi żyć wspomnieniami. Fabio przeciwnie. Nie umie sobie poradzić z własną przeszłością, teraźniejszość to chaos, a przyszłość..? Już nie wystarcza lampka prowansalskiego wina, smakołyki pani Honorine czy muzyka Milesa Davisa. Niespodziewanie odwiedza go kuzynka Żelu - dawny obiekt westchnień. Żelu poszukuje syna, zbuntowanego nastolatka. Fabio rozpoczynając poszukiwania nie wie, że będzie musiał znaleźć mordercę chłopca, a wraz z nim odkryć tajemnicę własnej rodziny. Jego wiara w sprawiedliwość rozpłynie się we mgle.

Cóż to za świat, gdzie nie można wierzyć w złodziei i policjantów. Przedstawiciele prawa zatracili poczucie wartości moralnych, a prawdziwi złodzieje nie wyrywają kobietom torebek na ulicy, żeby mieć co jeść na kolację.
Komentarz..? "W społeczeństwie aferzystów polityka wybiela najbardziej". Bez komentarza.

Książka informacje
"Szurmo", Izzo Jean-Claude

Tytuł:

Szurmo

Tytuł oryginalny:Chourmo

Autor: Jean-Claude Izzo : Autor tekstu
Tłumaczenie: Maryna Ochab : Tekst

Wydawca:WAB - Wydawnictwo W.A.B.
Seria:Mroczna seria
Cykl:Marsylska Trylogia
Kategoria,
Rodzaj:
[max: 3]
literatura piękna, zagraniczna
Sensacja, kryminał, thriller
Powieść

Oprawa:miękka
Rok wydania:2006
Data wydania:2006-07-20
Cena detaliczna:
(orientacyjna)
29,90
ISBN /ISSN:83-7414-202-2
Zobacz więcej…
Dodaj słowo kluczowe

Słowa kluczowe:
"Szurmo", Izzo Jean-Claude

Brak dodatkowych słów kluczowych.

Dodaj komentarz

Komentarze:
"Szurmo", Izzo Jean-Claude

Pozycja niekomentowana

Oceny

Brak ocen
Oceń książkę
Szurmo
Ogólna ocena książki

Treść

Tłumaczenie

Okładka

Wykonanie
Oceń jeden lub kilka elementów książki.

Narzędzia

Wpisał:

  • Data wpisu:
    2006-05-24 10:40:18
Użytkownik: niezalogowany
i-ksiazka.pl | Kontakt i-ksiazka.pl | Regulamin i-ksiazka.pl
Wszystko dla książki © Aria Design 2002⁄2005