Opis / Nota wydawcy / Synopsis:
"Psy z Rygi", Mankell Henning

Luty 1991 roku. Komisarz Wallander i jego współpracownicy z policji w Ystad otrzymują informację o makabrycznym odkryciu na odludnej plaży. W wyrzuconym przez fale pontonie znajdują dwóch martwych, elegancko ubranych młodych mężczyzn. Obaj, jak się wkrótce okazuje, należeli do łotewskiej mafii. Banalna z pozoru sprawa gangsterskich porachunków prowadzi Wallandera na trop międzynarodowego spisku. W Rydze, stolicy od niedawna niepodległego kraju, tworzącego zalążki demokracji, a w rzeczywistości ogarniętego nadzorem policyjnym, Wallande…

Zobacz więcej…

Recenzje:
"Psy z Rygi", Mankell Henning

Dodał: Magdowata :: 2007-05-18 00:08:44

Zima 1991 rok. Kraje nadbałtyckie budzą się do wolności. Totalitaryzm sowiecki upada. Do wybrzeży Szwecji dobija ponton ratunkowy ze zwłokami dwóch mężczyzn. Nie są to rybacy, ani pasażerowie promu. Nikt nie zgłaszał zatonięcia. Nie było żadnej katastrofy na morzu. Sprawa wydaje się tajemnicza. Komplikuje wszystko fakt, że mężczyzni - pochodzący z Europy wschodniej - zostali zamordowani. Do akcji wkracza Kurt Wallander. Do kłopotów zdrowotnych i rodzinnych komisarza dołączył problem zawodowy. Jak sam mówi, coraz trudniej odnależć mu się w życiu i w pracy. Myśli nawet o jej zmianie. "Może policjantem powinno się być tylko przez pewną część życia, a póżniej należy zająć się czymś innym?" W tak beznadziejnym nastroju Wallander ląduje w Rydze, dokąd prowadzą tropy i kolejne morderstwo.

Książki Mankella to prawdziwa literacka uczta nie tylko dla miłośników powieści kryminalnej. Nie sposób się od nich oderwać, tak jakby świat w nich wykreowany miał zniknąć wraz z zamknięciem książki. Czytelnik chłonie atmosferę Skanii, śledzi tok myślenia głównego bohatera, razem z nim podąża i rozwiązuje kolejną zagadkę. Odkrywa Szwecję mniej optymistyczną niż podróżnicze foldery. Krytycy dodatkowo piszą o szwedzkim spleenie, mrocznej stronie krain skandynawskich, atmosferze grozy tak realnie przedstawionej, że strach się jej poddać. I przede wszystkim jest Wallander. Kolejne wypite kawy, kolejny kac po nocy spędzonej samotnie z butelką whisky. Bohater tak prawdziwy, jak mijany codziennie sąsiad, o którego istnieniu dowiadujemy się wsiadając razem do windy.

"Psy z Rygi", książka powstała w 1992 roku, jest drugą z serii o komisarzu Wallanderze. Niestety najsłabszą. W tym miejscu podziękować należy wydawcy za niechronologiczny wybór powieści. Mając w pamięci tytuły: "O krok" czy "Piątą kobietę" po Mankella sięga się odruchowo. Tym większe rozczarowanie po lekturze "Psów z Rygi". Trudno miejscami nie oprzeć się wrażeniu, że nadmierny patos pasowałby do amerykańskiego thrillera "ku chwale", którą Amerykanie uwielbiają eksploatować. Obraz walczących o niepodległość Łotyszy trąci naiwnością. Prawdziwe wydają się opisy biedy i nieugiętej siły drzemiącej w zniewolonym narodzie, ale to po trosze także nasza historia, tym bardziej fałszywe nuty natychmiast dostrzega nasza pamięć i... nie woła o pomstę. Przecież to Mankell!! Czekam na kolejną powieść.

Książka informacje
"Psy z Rygi", Mankell Henning

Tytuł:

Psy z Rygi

Tytuł oryginalny:Hundarna i Riga

Autor: Henning Mankell : Autor tekstu
Tłumaczenie: Grażyna Ludvigsson : Tekst

Wydawca:WAB - Wydawnictwo W.A.B.
Seria:Mroczna seria
Cykl:Wallander
Kategoria,
Rodzaj:
[max: 3]
Sensacja, kryminał, thriller
literatura piękna, zagraniczna
Powieść

Oprawa:miękka
Rok wydania:2006
Data wydania:2006-11
ISBN /ISSN:83-7414-227-8
Zobacz więcej…
Dodaj słowo kluczowe

Słowa kluczowe:
"Psy z Rygi", Mankell Henning

Brak dodatkowych słów kluczowych.

Dodaj komentarz

Komentarze:
"Psy z Rygi", Mankell Henning

Dodał: ons 2007-07-17 12:38:50 

Bardzo dobra książka. Polecam


Oceny

Średnia ocena łączna
4,07 [178]
Psy z Rygi - ocena graficzna
Oceń książkę
Psy z Rygi
Ogólna ocena książki

Treść

Tłumaczenie

Okładka

Wykonanie
Oceń jeden lub kilka elementów książki.

Narzędzia

Wpisał:

  • Data wpisu:
    2006-06-12 00:45:02
Użytkownik: niezalogowany
i-ksiazka.pl | Kontakt i-ksiazka.pl | Regulamin i-ksiazka.pl
Wszystko dla książki © Aria Design 2002⁄2005