Opis / Nota wydawcy / Synopsis:
"Sprawiedliwość owiec", Swann Leonie

Filozoficzna powieść kryminalna.Po Folwarku zwierzęcym i Wodnikowym Wzgórzu zwierzęta znów przemówiły w światowym bestsellerze i powiedziały o ludziach więcej, niż sami wiemy o sobie.– Jeszcze wczoraj był zdrowy – powiedziała Matylda, nerwowo strzygąc uszami.– To nie ma nic do rzeczy – zauważył Sir Ritchfield, najstarszy tryk w stadzie. – Nie umarł na chorobę. Szpadel to nie choroba.Pasterz leżał w bujnej, zielonej irlandzkiej trawie obok stodoły. Leżał i ani drgnął. Owce odbywały naradę nieco dalej, praw…

Zobacz więcej…

Recenzje:
"Sprawiedliwość owiec", Swann Leonie

Dodał: Magdowata :: 2010-05-04 12:55:45

Już w starożytnej Grecji Ezop pisał swoje bajki, które miały przemawiać i pouczać jemu współczesnych. Wiedział, że aby nauka dotarła do ludzi, lepiej miast nich, bohaterami uczynić zwierzątka. To im przypisać cechy typowo ludzkie: chciwość, głupotę, chwalipięctwo, próżność, kłamliwość, niewdzięczność.

Mamy więc plejadę chytrych lisów, głupiutkich kóz, upartych osłów i szarych myszek. Ich przygody uświadamiają dwunożnym braciom, jak żyć, aby świat zdał się rajem. Prawdą jest fakt, iż "nauka idzie w las" i łatwiej "możemy zmienić bieg rzeki niż ludzką naturę". Prawdzie tej wielu nie dawało wiary i powstawały dzieła wybitne, w których świat zwierząt przemawiał ludzkim głosem. Grzmiał, łajał, dawał klapsy i wołał: ludzie zmieńcie się!

Do tradycji "Folwarku zwierzęcego" i "Wodnikowego wzgórza" nawiązuje młoda pisarka niemiecka Leoni Swann. Jej książka nosi podtytuł: "Filozoficzna powieść kryminalna". Jest więc morderstwo, śledztwo i odwieczna prawda o nas samych: człowiek nie brzmi dumnie. Lepiej być owcą!

Po kolei. W Glennkill, uroczym zakątku Irlandii, w bujnej, zielonej trawie leżał pasterz, niezwykle zimny i zupełnie martwy. Zrozpaczone owce postanawiają nie tylko uczcić pamięć swojego hodowcy nazywając jego imieniem najbardziej smaczny fragment łąki, lecz rozpoczynają śledztwo. Gdy dopadną mordercę, "wtedy będzie sprawiedliwość". Nie bardzo wiedzą, co owa sprawiedliwość znaczy. Świat ludzi jest im znany tylko z powieści czytanych im przez pasterza z Pamelami w głównych rolach i obserwacji osób pojawiających się na łące.

A owce potrafią patrzeć, nie są głuche, mają zmysł powonienia i pannę Maple w swoim stadku, najmądrzejszą owcę na świecie. Ludzie patrzą, ale nie widzą, nie słyszą, nie czują, chcą tylko posiadać Rzeczy. Nie rozumieją, że szczęście to "niebieskie i ciepłe niebo, powietrze odświeżająco wilgotne, a wokoło pachnąca łąka". Tego mieć nie można. Ludzie tego nie wiedzą. Ludzie tak naprawdę wiedzą mniej niż owce i dlatego tak trudno ich zrozumieć.Wniosek: lepiej być owcą.

Książka informacje
"Sprawiedliwość owiec", Swann Leonie

Tytuł:

Sprawiedliwość owiec

Tytuł oryginalny:Glennkill. Ein Schafskrimi

Autor: Leonie Swann : Autor tekstu
Tłumaczenie: Jan Kraśko : Tekst

Wydawca:Amber - Wydawnictwo Amber Sp. z o. o.
Kategoria,
Rodzaj:
[max: 3]
literatura piękna, zagraniczna
Powieść

Oprawa:twarda
Rok wydania:2006
Data wydania:2006-07
Cena detaliczna:
(orientacyjna)
29,80
ISBN /ISSN:83-241-2575-2
Zobacz więcej…
Dodaj słowo kluczowe

Słowa kluczowe:
"Sprawiedliwość owiec", Swann Leonie

Brak dodatkowych słów kluczowych.

Dodaj komentarz

Komentarze:
"Sprawiedliwość owiec", Swann Leonie

Pozycja niekomentowana

Oceny

Średnia ocena łączna
4,62 [291]
Sprawiedliwość owiec - ocena graficzna
Oceń książkę
Sprawiedliwość owiec
Ogólna ocena książki

Treść

Tłumaczenie

Okładka

Wykonanie
Oceń jeden lub kilka elementów książki.

Narzędzia

Wpisał:

  • Data wpisu:
    2006-07-03 18:31:19
Użytkownik: niezalogowany
i-ksiazka.pl | Kontakt i-ksiazka.pl | Regulamin i-ksiazka.pl
Wszystko dla książki © Aria Design 2002⁄2005