Opis / Nota wydawcy / Synopsis:
"Lapidarium VI", Kapuściński Ryszard

Lapidarium VI to ostatni tom z cyklu Lapidariów Ryszarda Kapuścińskiego (1932-2007) przygotowany przez Autora.„Lapidarium jest tekstem pisanym spontanicznie od przypadku do przypadku - jest to rodzaj pisania spontanicznego. Lapidaria stanowią taki odrębny nurt, nie powiązany innymi moimi książkami. Jest to rodzaj zapisu stanu, zapisu wrażeń i refleksji.Czasami to jest jakiś cytat, czasami fragment rozmowy, czyichś wypowiedzi. To jest luźny zbiór w formie bardzo różnych rzeczy, bo takie, jak powiadam, jest nasze myślenie - bardzo…

Zobacz więcej…

Recenzje:
"Lapidarium VI", Kapuściński Ryszard

Dodał: Magdowata :: 2007-07-18 16:22:59

W 1981 roku - po wprowadzeniu stanu wojennego - Ryszard Kapuściński został wyrzucony z pracy. Tygodnik "Kultura" zamknięto. Pisarz donikąd nie wyjeżdżał, niczego nie drukował. Jak sam napisał: "skończył mu się reporterski warsztat". Wtedy dla "psychicznej sprawności i zdrowia" zaczął robić luźne notatki. Spisywał fragmenty myśli, spostrzeżeń, skojarzeń, refleksji. Tak narodziły się "Lapidaria", książki, które można rozpocząć i zakończyć w dowolnym miejscu. Obecnie, dzięki pomocy żony pisarza, ukazał się tom VI "Lapidariów". Ostatni.

Lapidarium - czytamy - to miejsce, gdzie składa się znalezione kamienie, szczątki rzeźb i fragmenty budowli - a to odłamek tułowia albo ręki, a to kawałek gzymsu czy kolumny, słowem, rzeczy będące częścią nie istniejącej (już, jeszcze, nigdy) całości i z którymi nie wiadomo, co robić. "Lapidarium VI" - jakby wbrew powyższemu wyjaśnieniu - to trafny, skończony obraz współczesnego świata. Obraz bardzo pesymistyczny. Znakomity pisarz, reporter, wieczny objaśniacz świata, opowiadacz jego historii z coraz większym smutkiem rejestruje wszechobecny konsumeryzm. "Świat spłaszczył się i uzwyczajnił" - pisze. Współczesna cywilizacja to "cywilizacja odarcia - z tajemnicy, z duchowości, z sacrum". Człowiek upadla się w pogoni za tysiącem błahych i banalnych drobiazgów. Staje się "anonimowym żołądkiem, zachłannym workiem w gigantycznej machinie konsumpcji". Nie wymaga się od niego myślenia. Myśli się za niego! Wybiera się za niego odpowiednie informacje, właściwą muzykę, nawet zabawki dla pociech. Staje się posiadaczem wiedzy cząstkowej, odbitej, nijakiej. Przeżutej masy dającej złudzenie wiedzy, na której ludziom nie zależy. Jak podpowiada Susan Sontag: "Zależy im na komentarzach. Nie potrzebują mądrości, to czego pragną to, aby im odpowiedzieć, co mają sądzić". Do odpowiadania rwie się wielu, przeważnie takich, dla których myślenie jest mozołem. Gdzie w tym świecie miejsce na sztukę, literaturę, piękno języka? Na piedestał wtargnęła przeciętność i nie widać jej szybkiej detronizacji.

Gorzka to lektura. Na ostatnich stronach książki Ryszard Kapuściński próbuje się do czytelnika uśmiechnąć. "Uśmiech jest potrzebą życia - człowiek, który się do nas uśmiecha, dodaje nam sił i optymizmu, wzmacnia nasze poczucie bezpieczeństwa". Bez Ryszarda Kapuścińskiego jest o jeden uśmiech mniej. Dla wielu o ten najważniejszy.

Książka informacje
"Lapidarium VI", Kapuściński Ryszard

Tytuł:

Lapidarium VI


Autor: Ryszard Kapuściński : Autor tekstu
Opracowania graficzne:Andrzej Heidrich : Opracowanie graficzne

Wydawca:Czytelnik - Spółdzielnia Wydawnicza Czytelnik
Cykl:Lapidaria (Kapuściński)
Kategoria,
Rodzaj:
[max: 3]
literatura piękna, polska
Literatura faktu

Oprawa:twarda
Rok wydania:2007
Data wydania:2007-05-08
Cena detaliczna:
(orientacyjna)
26,90
ISBN /ISSN:978-83-07-03112-5
Zobacz więcej…
Dodaj słowo kluczowe

Słowa kluczowe:
"Lapidarium VI", Kapuściński Ryszard

Brak dodatkowych słów kluczowych.

Dodaj komentarz

Komentarze:
"Lapidarium VI", Kapuściński Ryszard

Pozycja niekomentowana

Oceny

Brak ocen
Oceń książkę
Lapidarium VI
Ogólna ocena książki

Treść

Tłumaczenie

Okładka

Wykonanie
Oceń jeden lub kilka elementów książki.

Narzędzia

Wpisał:

  • Data wpisu:
    2007-05-08 21:17:17
Użytkownik: niezalogowany
i-ksiazka.pl | Kontakt i-ksiazka.pl | Regulamin i-ksiazka.pl
Wszystko dla książki © Aria Design 2002⁄2005