Opis / Nota wydawcy / Synopsis:
"Hotel Paradise", Grimes Martha

Hotel Paradise to pierwsza w Polsce powieść Marthy Grimes, amerykańskiej autorki nastrojowych, oryginalnych kryminałów cieszących się międzynarodowym uznaniem. Jej książki od wielu lat zajmują czołowe miejsca na listach bestsellerów, doczekały się przekładów m.in. na francuski, niemiecki, grecki, włoski, niderlandzki, serbski.Emma Graham mieszka w hotelu Paradise w Spirit Lake, małym kurorcie, który dni świetności ma już za sobą. Ojciec Emmy nie żyje, matka, zajęta utrzymaniem hotelu, nie poświęca córce zbyt wiele czasu. Marzycielska,…

Zobacz więcej…

Recenzje:
"Hotel Paradise", Grimes Martha

Dodał: Magdowata :: 2007-05-23 08:57:40

Detektywów było wielu. Młodych i starych. Przystojnych i z jedynie urokiem wewnętrznym trudno definiowanym. Z umysłem dociekliwym, na wskroś racjonalnym i pełnym chmur oraz chaotycznych skojarzeń. Byli detektywi rodzinni i ci przegrani, przepaleni nieudanym związkiem. Kobiety i mężczyzni. Korowód literackich postaci mniej lub bardziej sympatycznych (ciekawe czy ktoś sporządził ranking: ulubiony detektyw wszechczasów?). W powieści "Hotel Paradise" poznajemy detektywa, jakiego jeszcze nie było (chyba, że o czymś nie wiem?).
Bohaterką cyklu kryminalnego Martha Grimes uczyniła Emmę Graham - wścibską, acz inteligentna dwunastolatkę. Mieszka ona z matką i wielką "rodziną" w hotelu w Sprint Lake, miasteczku, o którym turyści dawno zapomnieli. Emma, gdy nie pracuje w hotelu, odbywa samotne wędrówki nad Jezioro Duchów, spotyka się przy bułeczce z cynamonem ze swoimi "dziwnymi" przyjaciółmi o ponad pół wieku starszymi od siebie lub karze mandatem za złe parkowanie u boku szeryfa Sama - "naprawdę jasnego punktu w jej życiu". Przeżywa swoje radości i smutki (czytaj: diabelskie bluesy, rodzaj żałości, najżałośniejszej żałości, ot co) i dojrzewa. Dojrzewa samotnie. Matka walcząca o utrzymanie hotelu nie ma czasu zająć się córką, bratu w głowie psikusy, nie rozterki siostry. Jedynie szeryf i kelnerka z ulubionej jadłodalni potrafią "wędrować w kinowym milczeniu" i nie zadawać pytań tylko po to, by wypełnić pustkę. A pytań Emma ma mnóstwo. Zwłaszcza na temat śmierci dziewczynki - Mary-Evelyn - sprzed 40 lat! Pewnej księżycowej nocy wypłynęła ona łódką na środek jeziora i utonęła. Żyła z trzema ciotkami w samotnym, wielkim domu. Mary-Evelyn, "najnieszczęśliwsza dziewczynka, jaka kiedykolwiek mieszkała nad Jeziorem Duchów". Emma rozpoczyna śledztwo. Dlaczego dziewczynka nocą wyszła z domu? Dlaczego nikt nie zgłosił zaginięcia? Dlaczego włożyła najlepszą sukienkę? Z dziecięcą determinacja, z wrodzoną dociekliwością, wręcz wścibstwem Emma wydobywa informacje od świadków zdarzeń minionych i obecnych. "Zastanawiam sie ostatnio, czy pewne zagadki w ogóle da się rozwiązać - rozwiązać tak, żeby miec absolutną pewność?" Mała bohaterka tę pewność uzyska. Dowie się, "że życie aż nader często wymaga szybkiej orientacji i albo się dryfuje w dziurawej łodzi, albo odwraca nową stronę".
Martha Grimes napisała trzy powieści z nastoletniim detektywem. Wydawnictwo obiecuje wydanie kolejnych, słusznie licząc na czytelników. Te powieści przekraczają ramy kryminału. Czuje się ducha Wiliama Faulknera w opisie amerykańskiej prowincji. Świat organdynowych sukien i przyjęć w ogrodach, ten sprzed czterdziestu lat, niewiele różni sie od obecnego świata małych miasteczek, zakurzonych lokalnych dróg, płaskich pól, po których hula wiatr. Jak napisała autorka jest to przede wszystkim "opowieść o moim dzieciństwie, chociaż nie pamiętam żadnych morderstw i niestety żadnych szeryfów". Pełna ciepła i humoru podróż w krainę odwiecznych obietnic i trudnych pytań, których póżniej, już po dorosłemu, sobie nie zadajemy.

Książka informacje
"Hotel Paradise", Grimes Martha

Tytuł:

Hotel Paradise

Tytuł oryginalny:Hotel Paradise

Autor: Martha Grimes : Autor tekstu
Tłumaczenie: Barbara Kopeć-Umiastowska : Tekst
Redakcja:Magdalena Petryńska : Redaktor
Okładka, autor:Marek Goebel : Projekt graficzny

Wydawca:WAB - Wydawnictwo W.A.B.
Seria:Mroczna seria
Kategoria,
Rodzaj:
[max: 3]
literatura piękna, zagraniczna
Sensacja, kryminał, thriller

Oprawa:miękka
Rok wydania:2006
Data wydania:2006-09-21
Cena detaliczna:
(orientacyjna)
34,90
ISBN /ISSN:83-7414-216-2
Zobacz więcej…
Dodaj słowo kluczowe

Słowa kluczowe:
"Hotel Paradise", Grimes Martha

Brak dodatkowych słów kluczowych.

Dodaj komentarz

Komentarze:
"Hotel Paradise", Grimes Martha

Pozycja niekomentowana

Oceny

Średnia ocena łączna
4,86 [608]
Hotel Paradise - ocena graficzna
Oceń książkę
Hotel Paradise
Ogólna ocena książki

Treść

Tłumaczenie

Okładka

Wykonanie
Oceń jeden lub kilka elementów książki.

Narzędzia

Wpisał:

  • Data wpisu:
    2007-05-23 08:31:17
Użytkownik: niezalogowany
i-ksiazka.pl | Kontakt i-ksiazka.pl | Regulamin i-ksiazka.pl
Wszystko dla książki © Aria Design 2002⁄2005