Opis / Nota wydawcy / Synopsis:
"Zooterapia z elementami etologii", Kokocińska Agata Maria

Ukazanie się książki sprawia mi radość również z tego powodu, że jest ona przede wszystkim bardzo pożytecznym kompendium. Mimo niewielkich rozmiarów daje przegląd niemalże wszystkich, także najbardziej „egzotycznych”, typów zooterapii. Ze zrozumiałych względów Autorka najwięcej miejsca poświęciła terapii z udziałem psa domowego. Ten najdawniejszy towarzysz człowieka jest najbardziej z nim związany, spełnia wiele funkcji, sprawdza się również najlepiej wśród zwierząt jako pomocniczy terapeuta. Ponadto książka zawiera niezbę…

Zobacz więcej…

Recenzje:
"Zooterapia z elementami etologii", Kokocińska Agata Maria

Dodał: Impuls :: 2017-01-13 09:31:41

Wśród problemów pasjonujących badaczy z obszaru antrozoologii na dwa warto zwrócić szczególną uwagę. Pierwszym jest zagadnienie różnicy między człowiekiem a zwierzęciem. Zaprzątało ono myśli myślicieli od początków istnienia cywilizacji zachodniej, od Greków i klasyfikacji duszy organizmów żywych u Arystotelesa. Przez wieki poszukiwano złotej formuły na tę różnicę. Dzisiaj dyskutując o tym problemie, znajdujemy się w zdecydowanie lepszym położeniu od Greków, ponieważ mamy do dyspozycji wyniki badań z neurobiologii, genetyki i etologii, coraz lepiej rozumiemy język zwierząt, a nawet sami próbujemy się z nimi komunikować.
Zdumiewają nas odkryte przez zoopsychologów zdolności mentalne szympansów, a nawet innych zwierząt o znacznie prostszej budowie układu nerwowego. Znajdujemy wiele podobieństw psychiki zwierzęcej i ludzkiej, lepiej też potrafimy dostrzec różnice, ale wciąż nie znamy złotej formuły dotyczącej różnicy człowiek – zwierzę w sensie biologicznym.
Drugim zagadnieniem, które objawiło się badaczom, choć przez wiele lat było przedmiotem doświadczeń wielu właścicieli zwierząt, to ich pozytywny wpływ na człowieka. Taki „efekt zwierzęcia” występuje w różnej postaci. Czasem chodzi po prostu o czerpanie radości z obcowania z ulubieńcem. Innym razem zwierzęta zapewniają zajęcie ludziom, którzy sami ze sobą mają problemy i nie potrafią zmusić się do aktywności. Wreszcie, są też sytuacje, kiedy zwierzęta mogą brać udział w procesie terapeutycznym, aktywnie wspomagając leczenie chorób, zarówno o charakterze somatycznym, jak i psychicznym. Warto dodać, że udowodniono korzystny wpływ obcowania ze zwierzętami na wskaźniki fizjologiczne człowieka, takie jak ciśnienie krwi czy poziom hormonów stresu.
To właśnie zagadnienie szeroko rozumianej zooterapii (terapii z udziałem zwierząt) jest przedmiotem niniejszej książki Agaty Kokocińskiej. Autorka, młody pracownik naukowy, od lat prowadzi badania dotyczące zachowania się zwierząt, zajmuje się szkoleniem psów i terapią z udziałem zwierząt. Jestem bardzo zadowolony, że książka ta ukazuje się na naszym rynku wydawniczym. Myślę, że w jakimś stopniu zapełni ona lukę związaną z zooterapią w literaturze polskiej. Mimo faktu, że w Polsce praktyka leczenia z udziałem zwierząt cieszy się dużym zainteresowaniem, zagadnienie to nie zdobyło uznania naszych wydawców.

Z przedmowy dr. hab. Tadeusza Kalety, prof. SGGW

Niniejsza monografia jest cennym źródłem wiedzy pozwalającym osobom związanym z zooterapią, a przede wszystkim uczestnikom terapii i ich rodzinom oraz bliskim lepiej zrozumieć świat zwierząt, zwłaszcza tych zwierząt, z którymi bezpośrednio się stykają i co do których mają niekiedy duże oczekiwania. Jest to także cenne źródło informacji dla wszelkich innych osób zainteresowanych terapią ze zwierzętami i pragnących poszerzyć oraz usystematyzować swoją wiedzę w tym zakresie.
Z recenzji prof. dr. hab. Mariana Brzozowskiego

Książka jest kompendium wiedzy dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć w zwierzęciu terapeutę, nauczyciela i opiekuna. Chcą z nim znaleźć wspólny język, aby terapia była korzystna i przyjemna zarówno dla pacjenta, terapeuty, jak i samego zwierzęcia.
Z recenzji dr inż. Małgorzaty Maśko

Książka informacje
"Zooterapia z elementami etologii", Kokocińska Agata Maria

Tytuł:

Zooterapia z elementami etologii


Autor: Agata Maria Kokocińska : Autor tekstu

Wydawca:Impuls - Oficyna Wydawnicza Impuls
Kategoria,
Rodzaj:
[max: 3]
psychologia, pedagogika
E-books
Edukacja

Oprawa:miękka
Rok wydania:2016
Data wydania:2016-12-17
Cena detaliczna:
(orientacyjna)
28,00
ISBN /ISSN:978-83-8095-086-3
Zobacz więcej…

Spis treści:
"Zooterapia z elementami etologii", Kokocińska Agata Maria

Od autorki 

Podziękowania 

Przedmowa (Tadeusz Kaleta)

Wstęp. Historia zooterapii i problematyczna nomenklatura 

1. Korzyści płynące z posiadania zwierząt 
1.1. Pozytywny wpływ zwierząt na zdrowie człowieka 
1.2. Zwierzę jako istota rozumna i świadoma 
1.3. Wpływ zwierząt na kształtowanie się postaw życiowych i charakteru człowieka 
1.4. Relacja człowiek – zwierzę 

2. Uczenie się jako proces przystosowawczy i terapeutyczny 

3. …

Zobacz więcej…
Dodaj słowo kluczowe

Słowa kluczowe:
"Zooterapia z elementami etologii", Kokocińska Agata Maria

księgarnia internetowa, wydawnictwo naukowe, pedag

Dodaj komentarz

Komentarze:
"Zooterapia z elementami etologii", Kokocińska Agata Maria

Pozycja niekomentowana

Oceny

Średnia ocena łączna
5,00 [5]
Zooterapia z elementami etologii - ocena graficzna
Oceń książkę
Zooterapia z elementami etologii
Ogólna ocena książki

Treść

Tłumaczenie

Okładka

Wykonanie
Oceń jeden lub kilka elementów książki.

Narzędzia

Wpisał:

  • Data wpisu:
    2017-01-13 09:31:22
Użytkownik: niezalogowany
i-ksiazka.pl | Kontakt i-ksiazka.pl | Regulamin i-ksiazka.pl
Wszystko dla książki © Aria Design 2002⁄2005