Opis / Nota wydawcy / Synopsis:
"Cena przysięgi", Borowski Tomasz

Ostatni żołnierze 33 Dywizji Grenadierów Waffen-SS „Charlemagne” w boju o Berlin.
Bazą dla sformowania w lutym 1945 roku dywizji „Charlemagne” był walczący w szeregach Waffen-SS Legion Ochotników Francuskich przeciw Bolszewizmowi. Po ciężkich walkach na Pomorzu jednostka została zmuszona do chaotycznego odwrotu. Jego skutkiem był jej rozpad i unicestwienie.
Tylko kilkuset jej żołnierzy przybyło do punktu zbornego w niemieckim Neusterlitz. Z tych, którzy postanowili nie składać broni, utworzono Batalion Szturmowy SS w sile 300 żołnierzy, włączony następnie do ostatecznych walk rozgrywających się w ruinach Berlina.
Pomimo naporu Armii Czerwonej Francuzi z SS pozostali wierni złożonej przysiędze. Ponosząc ciężkie straty, odpierali kolejne ataki wbrew zbliżającej się nieuchronnie klęsce.
W niniejszej książce przedstawiono nie tylko znane już powszechnie fakty. Autor próbuje rzucić nowe światło na tamte dni przełomu kwietnia i maja 1945 roku. Oddaje głos naocznym świadkom, których wspomnienia ukazują się drukiem po raz pierwszy.
Tekst uzupełniają zdjęcia archiwalne oraz specjalnie przygotowane, barwne fotografie mundurów i wyposażenia francuskiego Batalionu Szturmowego.
Tomasz Borowski. Pasjonat historii, badacz dziejów cudzoziemskich formacji ochotniczych Waffen SS. Interesują go szczególnie jednostki skandynawskie, francuskie oraz walońskie, zaangażowane w krwawe boje w schyłkowym okresie II wojny światowej.
Dzięki kontaktom z wieloma autorami i historykami ma dostęp do unikalnych, nieznanych szerszemu gronu archiwów. Dotyczy to zarówno materiałów wspomnieniowych jak i fotograficznych. W swych publikacjach stara się nie powielać dobrze znanych faktów. Przybliża za to i odkrywa tajemnice oraz ciekawostki, będące symbolami tamtych tragicznych, ostatnich tygodni największego z dotychczasowych konfliktów zbrojnych.

Książka informacje
"Cena przysięgi", Borowski Tomasz

Tytuł:

Cena przysięgi

Podtytuł:Francuski Batalion Szturmowy SS w bitwie o Berlin

Autor: Tomasz Borowski : Autor tekstu
Redakcja:Ilona Turowska : Redaktor

Wydawca:Replika - Wydawnictwo Replika
Kategoria,
Rodzaj:
[max: 3]
Historia

Oprawa:miękka + skrzydełka
Rok wydania:2018
Data wydania:2018-01-31
Cena detaliczna:
(orientacyjna)
39,90
ISBN /ISSN:978-83-7674-620-3
Zobacz więcej…

Spis treści:
"Cena przysięgi", Borowski Tomasz

Przedmowa 9 1. Marsz na Wschód 13 2. Odrodzenie po klęsce pomorskiej 43 3. Droga ku przeznaczeniu 85 4. U wrót piekła 123 5. Götterdämmerung 217 Aneks 1. Achtung panzer! Panzerfaust w natarciu 269 Aneks 2. Propaganda francuskiej Waffen-SS 273 Aneks 3. Opaska, która nigdy nie istniała 275 Aneks 4. Berlińskie impresje w kolorze 277 Aneks 5. Mapa 279 Aneks 6. Ostatnia droga Tygrysa 314 287 Bibliografia 291 Indeks 295 Źródła ilustracji 317 Zobacz więcej…

Recenzje:
"Cena przysięgi", Borowski Tomasz

Brak recenzji

Dodaj słowo kluczowe

Słowa kluczowe:
"Cena przysięgi", Borowski Tomasz

Brak dodatkowych słów kluczowych.

Dodaj komentarz

Komentarze:
"Cena przysięgi", Borowski Tomasz

Pozycja niekomentowana

Oceny

Brak ocen
Oceń książkę
Cena przysięgi Francuski Batalion Szturmowy SS w bitwie o Berlin
Ogólna ocena książki

Treść

Tłumaczenie

Okładka

Wykonanie
Oceń jeden lub kilka elementów książki.

Narzędzia

Wpisał:

  • Data wpisu:
    2018-01-08 14:18:02
Użytkownik: niezalogowany
i-ksiazka.pl | Kontakt i-ksiazka.pl | Regulamin i-ksiazka.pl
Wszystko dla książki © Aria Design 2002⁄2005