Dżuma

POBIERZ
Już 1839 osoby pobrały tego Ebooka!

W książce „Dżuma” Alberta Camusa obserwujemy życie mieszkańców Oranu- miasta w Algierii. To właśnie to nadbrzeżne miasto zostało dotknięte epidemią choroby. W tej książce możemy odnaleźć nie tylko obraz walki ludzi z chorobą, ale także obraz ich człowieczeństwa.

przycisk do pobrania książki orwell

Powieść zaczyna się od odnalezienia martwych szczurów w całym mieście, nawet w hotelu, ale miejscowi nic o tym nie myślą, nie przywiązują do tego uwagi i po prostu zbierają trupy i wyrzucają je. Kiedy pierwsi mieszkańcy zaczynają chorować, bohater powieści, dr Bernard Rieux i jego kolega Castel stwierdzają, że musi to być plaga, ale ich obawy są początkowo odrzucane z powodu takich odosobnionych przypadków. Niezastosowanie się do ostrzeżeń lekarskich okazuje się kosztowne i wkrótce dziesiątki osób w mieście ma objawy choroby, w tym gorączkę i ropnie na organizmie wymagające wykonania zabiegu – tzw. lancowania. Począwszy od niewielkiej liczby zgonów, zaraza wkrótce prowadzi do wyznaczenia przez dr Rieux miejsca w szpitalu dla ofiar dżumy, ale gdy nie jest to w stanie sprostać zapotrzebowaniu, miasto musi przejść kwarantannę zakażonych, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się epidemii.

Książka Camusa jest podzielona na pięć części i obejmuje okres wielu miesięcy od pojawienia się dżumy do jej ostatecznego przeminięcia oraz refleksję nad konsekwencjami wybuchu epidemii.

Choć Camus zaprzeczył, że jest egzystencjalistą, „Dżuma” jest często uważana za produkt tego nurtu myśli filozoficznej, który kładzie nacisk na to, by jednostka była całkowicie odpowiedzialna za nadanie sensu swojemu życiu w obliczu takich rozproszeń, jak nuda i rozpacz. Jednostka jest centralnym punktem powieści, mimo że epidemia dżumy w dużej mierze ma charakter priorytetowy. W ciągu kilku miesięcy każda z grup bohaterów reaguje na epidemię na swój własny sposób. Dr Rieux jest swego rodzaju bohaterem, ale jego motywacją do pomocy nieszczęśliwym ofiarom dżumy jest to, że po prostu robi to, co zrobiłby każdy lekarz. Cottard, po nieudanej próbie samobójczej, wykorzystuje epidemię do sprzedaży przemycanych towarów. Joseph Grand wraz z Rieux pomaga chorym w mieście, co odciąga jego uwagę od problemów jako nieudolnego pisarza. Ojciec Paneloux korzysta z okazji, aby ogłosić zarazę jako sąd Boży, a jego kazania przyciągają coraz liczniejsze zgromadzenie do jego kościoła, szukając przewodnictwa. Inni główni bohaterowie to osoby z zewnątrz, oboje uwięzieni w Oranie, kiedy zaraza zmusza do zamknięcia bram miasta, a mieszkańcom zabrania się opuszczania miasta. Raymond Rambert jest dziennikarzem prowadzącym badania w mieście, który pragnie uciec i być z żoną. Wreszcie, jest tajemniczy Jean Tarrou, który jest chętny do współpracy z Rieux i Grandem od samego początku w pomocy ofiarom plagi.  Oglądanie każdego z bohaterów podczas czytania powieści jest zawsze fascynujące.

Obraz zaatakowanego przez epidemię dżumy miasta jest przerażający i potężny.

Po masach martwych szczurów przychodzi czas kwarantanny rodzin, odcięcie miasta od świata zewnętrznego, a nawet zakaz pływania w oceanie

Plaga jest częściowo alegorią okupacji niemieckiej we Francji podacza drugiej wojny światowej w latach 1940-44. Jest coś z Camusa w postaci Raymonda Ramberta, który również jest uwięziony i chce wrócić do domu dla swojej żony. Wiele aspektów dżumy można powiązać z okupacją Francji przez Niemcy. Dżuma w powieści jest równoznaczna z zagrożeniem nazistowskim, które nie jest brane pod uwagę przez miejscowych, podobnie jak Francja reagowała powoli w czasie II wojny światowej. Ich szybka porażka była nieoczekiwana, podobnie jak mieszkańcy Oranu nie obawiają się poważnego zagrożenia odosobnionymi wybuchami epidemii dżumy, z wyjątkiem dr Rieux, który stara się ostrzec miasto przed niebezpieczeństwami, z którymi się borykają. Izolację, rozpacz i niepewność co do przyszłości świetnie odtwarza Camus, który z pewnością czuł podobnie, żyjąc pod okupacją niemiecką we Francji. Koniec niemieckiej kontroli nad Francją musiał wydawać się równie zaskakujący, jak zanikająca zaraza w książce Camusa. Jest coś niewiarygodnego w tej powieści, która przyciąga czytelnika z każdą kolejną stroną.

Książka Alberta Camusa porusza bardzo ważne sprawy, nad którymi każdy z nas powinien się głęboko zastanowić. Tym samy powinniśmy sobie również odpowiedzieć na pytanie, jak w podobnej sytuacji sami byśmy się zachowali. Książka niesie ze sobą uniwersalną prawdę, że w obliczu zła, zagrożenia człowiek powinien przede wszystkim zachować swoją godność.

POBIERZ
Już 1839 osoby pobrały tego Ebooka!