Don Kichot – Miguel de Cervantes

POBIERZ
Już 2079 osoby pobrały tego Ebooka!

Don Kichot jest dżentelmenem w średnim wieku i pochodzi z regionu La Mancha w środkowej Hiszpanii. Zafascynowany rycerskimi ideałami podsycanymi przez przeczytane książki, postanawia wziąć lancę i miecz, by bronić bezbronnych i zniszczyć złych. Po pierwszej nieudanej przygodzie wyrusza na drugą z nieco skołowanym towarzyszem o nazwisku Sancho Pansa, którego przekonał, by towarzyszył mu jako jego wierny dziedzic. W zamian za usługi, Don Kichot obiecuje, że uczyni Sancho bogatym gubernatorem wyspy. Don Kichot jeździ po hiszpańskich drogach na swoim koniu, o imieniu Rocinante, w poszukiwaniu chwały i wielkiej przygody. Rezygnuje z jedzenia, schronienia i komfortu, a wszystko to w imię chłopki, Dulcinea del Toboso, którą wyobraża sobie jako księżniczkę.

don kichot w pdf

Podczas drugiej ekspedycji Don Kichot staje się bardziej bandytą niż zbawcą.

Jednocześnie okradając i raniąc zdumionych i słusznie rozgniewanych obywateli, działając przeciwko temu, co postrzega jako zagrożenie dla swojego rycerstwa lub świata. Don Kichot porzuca chłopca, zostawiając go w rękach złego rolnika tylko dlatego, że rolnik składa przysięgę, że nie skrzywdzi chłopca. Kradnie akwen fryzjera, który uważa za mityczny hełm Mambrino, i przekonuje się o uzdrawiających mocach Balsamu z Fierbry, eliksiru, który sprawia, że jest tak chory, że dla porównania czuje się później wyleczony. Sancho stoi przy Don Kichocie, często obarczany ciężką karą wynikającą z zachowania Don Kichota.

Opowieść o czynach Don Kichota obejmuje również historie tych, których spotyka w trakcie swojej podróży. Don Kichot jest świadkiem pogrzebu studenta, który umiera w wyniku miłości do pogardliwej kobiety, która stała się pasterką. Uwalnia złego i przebiegłego niewolnika kuchni, Gines de Pasamonte, i nieświadomie łączy dwie pary w żałobie, Cardenio i Lucindę oraz Ferdynanda i Dorotheę. Rozerwani na strzępy przez zdradę Ferdynanda, czterej kochankowie w końcu spotykają się w gospodzie, w której sypia Don Kichot, śniąc, że walczy z olbrzymem.

Po drodze prosty Sancho stara się jak najlepiej skorygować dziwaczne fantazje jego mistrza.

Dwóch przyjaciół Don Kichota, ksiądz i fryzjer, przychodzi, aby zaciągnąć go do domu. Wierząc, że jest pod wpływem czaru, towarzyszy im, kończąc tym samym swoją drugą wyprawę i pierwszą część powieści.

Druga część powieści rozpoczyna się od inwektywu wobec fałszywego sequela Don Kichota, który został opublikowany w międzyczasie między dwiema częściami Cervantesa. Wszędzie, gdzie idzie Don Kichot, jego reputacja – oczyszczona przez innych zarówno z prawdziwej, jak i fałszywej wersji historii – jest dla niego precedensem.

Gdy obaj wyruszają w podróż, Sancho okłamuje Don Kichota, mówiąc mu, że zły czciciel przekształcił Dulcineę w chłopską dziewczynę. Cofnięcie tego zaklęcia, w które wierzy nawet Sancho, staje się głównym celem Don Kichota.

Wyjątkowa opowieść teraz w formacie PDF

Don Kichot spotyka księcia i księżną, którzy spiskują, aby z nim pogrywać. Namawiają sługę, by ubrał się jak Merlin i powiedział Don Kichot, że czar rzucony na Dulcyneę może być cofnięty tylko wtedy, gdy Sancho ubiczuje się 3.300 razy. Pod okiem księcia i księżnej Don Kichot i Sancho przeżywają kilka przygód. Wyruszają na latającym, drewnianym koniu, mając nadzieję, że zabiją olbrzyma, który zamienił księżniczkę i jej kochanka w metalowe figurki.

Podczas pobytu u księcia Sancho zostaje gubernatorem fikcyjnej wyspy. Rządzi przez dziesięć dni, dopóki nie zostanie ranny w napadzie na księcia i księżną dla ich rozrywki. Sancho twierdzi, że lepiej jest być szczęśliwym robotnikiem niż nieszczęśliwym gubernatorem.

don kichot

Młoda pokojówka w domu księżnej zakochuje się w Don Kichocie, ale ten pozostaje zagorzałym czcicielem Dulcynei. Ich nigdy nie skonsumowany romans trwa bez końca. Wreszcie, Don Kichot wyrusza ponownie w swoją podróż, ale jego upadek przychodzi szybko. Wkrótce po przyjeździe do Barcelony, Rycerz Białego Księżyca – a właściwie stary, przebrany przyjaciel – odczarowuje go.

Cervantes opowiada historię Don Kichota jako historii, którą, jak twierdzi, przetłumaczył z rękopisu napisanego przez Cide Hamete Benengeli. Cervantes staje się stroną swojej własnej fikcji, pozwalając nawet Sancho i Don Kichotowi zmodyfikować swoje historie i negatywnie komentować fałszywą historię.

W końcu pobity Don Kichot zaprzecza wszystkim rycerskim prawdom, za którymi podążał z takim zapałem i umiera z powodu gorączki. Wraz z jego śmiercią, rycerze wymierają. Benengeli powraca pod koniec powieści, by powiedzieć nam, że ilustracja upadku rycerstwa była jego głównym celem w pisaniu historii Don Kichota.

POBIERZ
Już 2079 osoby pobrały tego Ebooka!

Zapraszamy do dzielenia się przemyśleniami lub opiniami na temat książki

      Zostaw komentarz o PDF