Hamlet – William Shakespeare

POBIERZ
Już 2673 osoby pobrały tego Ebooka!

W mroźną zimową noc duch przemierza wały zamku Elsinore w Danii. Odkryty najpierw przez parę strażników, potem przez uczonego Horatio, duch przypomina niedawno zmarłego króla Hamleta, którego brat Klaudiusz odziedziczył tron i poślubił wdowę Gertrudę. Kiedy Horatio i strażnicy przyprowadzają księcia Hamleta, syna Gertrudy i martwego króla, aby zobaczyć ducha, przemawia do niego, deklarując złowieszczo, że jest to rzeczywiście duch jego ojca i że został zamordowany przez nikogo innego jak Klaudiusza. Rozkazując Hamletowi szukać zemsty na człowieku, który uzurpował sobie tron i ożenił się z jego żoną, duch znika wraz ze świtem.

ebook hamlet w pdf

Książe Hamlet poświęca się pomszczeniu śmierci ojca, ale ponieważ z natury jest kontemplacyjny i troskliwy, ociąga się, wchodząc w głęboką melancholię, a nawet pozorne szaleństwo. Klaudiusz i Gertruda martwią się dziwnym zachowaniem księcia i próbują odkryć jego przyczynę. Zatrudniają parę przyjaciół Hamleta, Rosencrantza i Guildensterna, by go obserwowali. Kiedy Poloniusz, pompatyczny Lord Szambelan, sugeruje, że Hamlet może być szalony miłością do jego córki, Ofelii, Klaudiusz zgadza się szpiegować Hamleta w rozmowie z dziewczyną. Ale choć Hamlet z pewnością wydaje się szalony, nie wydaje się kochać Ofelii: rozkazuje jej wstąpić do klasztoru i deklaruje, że chce zakazać zawierania małżeństw.

kadr z ekranizacji hamleta

Ponadczasowy dramat w PDF

Do Elsinore przyjeżdża grupa podróżujących aktorów, a Hamlet wpada na pomysł, by sprawdzić winę swojego wuja. Gracze wykonają scenę bardzo zbliżoną do sekwencji, w której Hamlet wyobraża sobie, że jego wujek zamordował ojca, więc jeśli Klaudiusz jest winny, na pewno zareaguje. Kiedy nadchodzi moment morderstwa w teatrze, Klaudiusz podskakuje i wychodzi z pokoju. Hamlet i Horatio zgadzają się, że to dowodzi jego winy. Hamlet idzie zabić Klaudiusza, ale znajduje go modlącego się. Ponieważ uważa, że zabicie Klaudiusza podczas modlitwy wyśle duszę Klaudiusza do nieba, Hamlet stwierdza, że byłaby to nieodpowiednia zemsta i postanawia poczekać. Klaudiusz, teraz przestraszony szaleństwem Hamleta i obawiając się o własne bezpieczeństwo, rozkazuje, aby Hamlet został natychmiast wysłany do Anglii.

Czy Hamlet był osobą “szaloną”?

Hamlet idzie spotkać się z matką – w jej komnacie za gobelinem ukrył się  Poloniusz. Słysząc hałas zza gobelinu, Hamlet myśli, że król się tam ukrywa. Wyciąga miecz i przebija tkaninę, zabijając Poloniusza. Za tę zbrodnię zostaje natychmiast wysłany do Anglii z Rosencrantzem i Guildensternem. Jednak plan Klaudiusza dotyczący Hamleta obejmuje coś więcej niż tylko wygnanie, ponieważ wydał on Rosencrantzowi i Guildensternowi zapieczętowane rozkazy dla króla Anglii, domagając się śmierci Hamleta.

W następstwie śmierci ojca, Ofelia oszalała z żalu i utonęła w rzece. Syn Poloniusza, Laertes, który przebywał we Francji, z gniewem wraca do Danii. Klaudiusz przekonuje go, że Hamlet jest winny śmierci ojca i siostry. Kiedy Horatio i król otrzymują listy od Hamleta informujące, że książę wrócił do Danii po tym, jak piraci zaatakowali jego statek w drodze do Anglii, Klaudiusz wymyśla plan wykorzystania pragnienia zemsty Laertesa do zapewnienia śmierci Hamleta. Laertes zajmie Hamleta niewinnym sportem, ale Klaudiusz zatruje ostrze Laertesa, aby w razie trafienia i krwi Hamlet umarł. Jako plan awaryjny król postanawia zatruć kielich, który da Hamletowi do wypicia, jeśli ten zdobędzie pierwsze lub drugie trafienie w meczu. Hamlet wraca w pobliże Elsinore, gdy odbywa się pogrzeb Ofelii. Uderzony żalem atakuje Laertesa i deklaruje, że tak naprawdę zawsze kochał Ofelię. Wracając do zamku, mówi Horatio, że uważa, iż trzeba być przygotowanym na śmierć, ponieważ możeona nastąpić w każdej chwili. Głupi dworzanin o imieniu Osric przybywa na rozkaz Klaudiusza, aby zorganizować mecz szermierczy między Hamletem a Laertesem.

Sprawdź także audiobook Hamlet’a!

Rozpoczyna się walka na miecze.

Hamlet zdobywa pierwsze uderzenie, ale odmawia picia z oferowanego przez króla kielicha. Zamiast tego, Gertruda bierze od niego napój i jest szybko zabijana przez truciznę. Laertesowi udaje się zranić Hamleta, choć Hamlet nie umiera od razu z trucizny. Najpierw Laertes zostaje przecięty ostrzem własnego miecza, a po ujawnieniu Hamletowi, że Klaudiusz jest odpowiedzialny za śmierć królowej, umiera od trucizny swojego ostrza. Hamlet następnie przebija Klaudiusza zatrutym mieczem i zmusza go do wypicia reszty zatrutego wina. Klaudiusz umiera, a Hamlet umiera natychmiast po dokonaniu zemsty.

W tym momencie norweski książę o imieniu Fortinbras, który poprowadził armię do Danii i wcześniej zaatakował Polskę, wchodzi z ambasadorami z Anglii, którzy donoszą, że Rosencrantz i Guildenstern nie żyją. Fortinbras jest zdumiony makabrycznym widokiem całej rodziny królewskiej leżącej rozrzuconej na podłodze martwej. Zamierza przejąć władzę nad królestwem. Horatio, spełniając ostatnią prośbę Hamleta, opowiada mu tragiczną historię Hamleta. Fortinbras nakazuje, aby Hamleta pogrzebać w sposób odpowiadający zabitemu żołnierzowi.

POBIERZ
Już 2673 osoby pobrały tego Ebooka!

Zapraszamy do dzielenia się przemyśleniami lub opiniami na temat książki

      Zostaw komentarz o PDF