Odyseja – Homer

POBIERZ
Już 1628 osoby pobrały tego Ebooka!

Dziesięć lat minęło od upadku Troi, a grecki bohater Odyseusz wciąż nie wrócił do swojego królestwa – Itaki. Duży i hałaśliwy tłum zalotników opanował pałac Odyseusza i splądrował jego ziemię, ale jego żona Penelopę pozostała mu wierna. Książę Telemach, syn Odyseusza, chce ich desperacko wyrzucić, ale nie ma pewności siebie ani doświadczenia w walce z nimi. Jeden z zalotników, Antynius, planuje zabić młodego księcia, eliminując jedyną opozycję wobec ich panowania nad pałacem.

odyseja w pdf

Nieznany zalotnikom, Odyseusz nadal żyje. Piękna nimfa Kalipso, opętana miłością do niego, uwięziła go na swojej wyspie, Ogygii. Tęskni do żony i syna, ale nie ma statku ani załogi, która pomogłaby mu uciec. Podczas gdy bogowie i boginie Olimpu dyskutują o przyszłości Odyseusza, Atena, najsilniejszy zwolennik Odyseusza wśród bogów, postanawia pomóc Telemachowi. Przebrana za przyjaciółkę dziadka księcia, Laertesa, przekonuje księcia, by zwołał zebranie zgromadzenia. Atena przygotowuje go również do wielkiej podróży do Pylos i Sparty, gdzie królowie Nestor i Menelaos, towarzysze Odyseusza podczas wojny, informują go, że Odyseusz żyje i jest uwięziony na wyspie Kalipso. Telemach planuje powrót do domu, podczas gdy w Itace, Antinous i inni zalotnicy przygotowują zasadzkę, aby go zabić, gdy dotrze do portu.

Wyjątkowa lektura Homera dostępna teraz w PDF

Na Olimpie Zeus wysyła Hermesa, aby uratował Odyseusza z wyspy Kalipso. Hermes namawia Kalipso, by pozwoliła Odyseuszowi zbudować statek i opuścić go. Bohater, który tęskni za domem, wyrusza w drogę, ale kiedy Posejdon, bóg morza, odnajduje go płynącego do domu, wysyła burzę, aby zniszczyć statek Odyseusza. Posejdon kryje gorzką urazę do Odyseusza, ponieważ bohater oślepił jego syna, cyklopa Polifema, wcześniej w swoich podróżach. Atena interweniuje, aby uratować Odyseusza od gniewu Posejdona, a oblężony król ląduje w Scheria, domu Feaków. Nauzykaa, księżniczka Feaków, zabiera go do pałacu królewskiego, gdzie Odyseusz otrzymuje ciepłe powitanie od króla i królowej. Kiedy przedstawia się jako Odyseusz, jego gospodarze, którzy słyszeli o jego wyczynach w Troi, są oszołomieni. Obiecują umożliwić mu bezpieczną podróż do Itaki, ale najpierw proszą o wysłuchanie historii jego przygód.

odyseja

Odyseusz spędza noc opisując fantastyczny łańcuch wydarzeń prowadzących do jego przybycia na wyspę Kalipso.

Opowiada o swojej podróży do Krainy Lotofagów, walce z Polifemusem Cyklopem, romansie z czarownicą-boginią Kirke, pokusie śmiercionośnych Syren, podróży do Hadesu, aby skonsultować się z prorokiem Tejrezjaszem i walce z potworem morskim Scyllą. Kiedy skończy swoją historię, Feakowie wyprawiają Odyseusza  do Itaki, gdzie szuka chaty swojego wiernego sługi Eumajosa. Chociaż Atena przebrała Odyseusza za żebraka, Eumajos ciepło przyjmuje i karmi go w chacie. Wkrótce napotyka Telemacha, który wrócił z Pylos i Sparty pomimo zasadzki zalotników, i ujawnia mu swoją prawdziwą tożsamość. Odyseusz i Telemach opracowują plan masakry zalotników i odzyskania kontroli nad Itaką.

Kiedy następnego dnia Odyseusz przybywa do pałacu, nadal przebrany za żebraka, znosi nadużycia i zniewagi ze strony zalotników. Jedyną osobą, która go rozpoznaje, jest jego stara opiekunka, Eurykleja, ale przysięga nie ujawniać jego tajemnicy. Penelopa interesuje się tym dziwnym żebrakiem, podejrzewając, że może być jej dawno zaginionym mężem. Następnego dnia Penelopa organizuje konkurs łuczniczy i obiecuje poślubić mężczyznę, który potrafi naciągnąć wielki łuk Odyseusza i wystrzelić strzałę przez rząd dwunastu osi – jest to wyczyn, który tylko Odyseusz kiedykolwiek był w stanie wykonać. Na zawodach każdy zalotnik próbuje podciągnąć łuk i przegrywa. Odyseusz podchodzi do łuku i z niewielkim wysiłkiem wystrzeliwuje strzałę przez wszystkie dwanaście osi. Następnie odwraca łuk na zalotników. On i Telemach, wspomagani przez kilku wiernych sług, zabijają każdego ostatniego zalotnika.

Odyseusz pokazuje się całemu pałacowi i łączy się ze swoją kochającą Penelopą.

Podróżuje na przedmieścia Itaki, aby zobaczyć swojego starzejącego się ojca, Laertesa. Atakują ich mściwi członkowie rodziny martwych zalotników, ale Laertes, ożywiony powrotem syna, skutecznie zabija ojca Antinousa i powstrzymuje atak. Zeus wysyła Atenę, aby przywrócić pokój. Wraz z jego władzą i połączeniem rodzin, długa męka Odyseusza dobiega końca.

POBIERZ
Już 1628 osoby pobrały tego Ebooka!

Zapraszamy do dzielenia się przemyśleniami lub opiniami na temat książki

      Zostaw komentarz o PDF