Ulysses – James Joyce

POBIERZ
Już 3443 osoby pobrały tego Ebooka!

Ulysses, powieść irlandzkiego pisarza Jamesa Joyce’a, wydana po raz pierwszy w formie książkowej w 1922 roku. Stylistycznie gęsta i porywająca, jest powszechnie uważana za arcydzieło i była przedmiotem licznych tomów komentarzy i analiz. Powieść jest skonstruowana nowocześnie, choć bywa porównywana do Odysei Homera.

pobieranie ulysses james joyce w pdf

Streszczenie książki Ulysses

Wszystkie wydarzenia z Ulissesa odbywają się w Dublinie i bezpośrednio wokół niego w jeden dzień (16 czerwca 1904 r.). Trzej główni bohaterowie – Stephen Dedalus (bohater wcześniejszego Portretu Artysty jako Młodego Człowieka Joyce’a); Leopold Bloom, żydowski reklamodawca; oraz jego żona, Molly-are, zamierzali być nowoczesnymi odpowiednikami odpowiednio Telemachusa, Ulissesa (Odyseusza) i Penelopy oraz wydarzeń z powieści luźno powiązanych z głównymi wydarzeniami w drodze Odyseusza do domu po wojnie trojańskiej.

Książka zaczyna się o 8:00 rano w wieży Martello (struktura obronna z epoki napoleońskiej), gdzie Stephen mieszka ze studentem medycyny Buckiem Mulliganem i jego angielskim przyjacielem Hainesem. Przygotowują się do dnia i wyruszają w drogę. Po nauczaniu w szkole dla chłopców Stephen otrzymuje wynagrodzenie od ignoranckiego i antysemickiego dyrektora szkoły, pana Deasy’ego, i bierze od niego list, który chce opublikować w dwóch gazetach. Potem Stephen wędruje po plaży, zagubiony w myślach.

Tego samego ranka Bloom przynosi śniadanie i pocztę do Molly, która pozostaje w łóżku; jej kierownik trasy koncertowej, Blazes Boylan, ma się z nią spotkać o 4:00 tego popołudnia. Bloom idzie na pocztę, aby odebrać list od kobiety, z którą ma nielegalną korespondencję, a następnie do aptekarza, aby zamówić balsam dla Molly. O 11:00 rano Bloom uczestniczy w pogrzebie Paddy Dignam z Simonem Dedalusem, Martinem Cunninghamem i Jackiem Powerem.

Bloom idzie do biura gazety, aby wynegocjować umieszczenie ogłoszenia, na które brygadzista zgadza się tak długo, jak długo ma ono trwać przez trzy miesiące. Bloom wychodzi, aby porozmawiać z handlowcem umieszczającym ogłoszenie. Stephen przybywa z listem Deasy’ego, a redaktor zgadza się go opublikować. Kiedy Bloom wraca z umową na umieszczenie reklamy na dwa miesiące, redaktor odrzuca ją. Bloom chodzi przez Dublin na chwilę, zatrzymując się, aby porozmawiać z panią Breen, która wspomina, że Mina Purefoy jest w pracy. W drodze do Biblioteki Narodowej widzi Boylana i kaczki w Muzeum Narodowym.

W Bibliotece Narodowej Stephen omawia swoje teorie na temat Szekspira i Hamleta z poetą AE, eseistą i bibliotekarzem Johnem Eglintonem oraz bibliotekarzami Richardem Bestem i Thomasem Lysterem. Bloom przybywa, szukając kopii reklamy, którą umieścił, a pojawia się też Buck. Stephen i Buck wyjeżdżają do pubu, ponieważ Bloom również wyjeżdża.

Simon i Matt Lenehan spotykają się w barze hotelu Ormond, a później przybywa Boylan. Leopold wcześniej widział samochód Boylana i poszedł za nim do hotelu, gdzie następnie zjeść z Richiem Gouldingiem. Boylan wychodzi z Lenehanem, w drodze do Molly. Później Bloom idzie do hałaśliwego pubu Barneya Kiernana, gdzie ma spotkać się z Cunningham, aby pomóc w finansach rodziny Dignam. Bloom jest okrutnie wyśmiewany, głównie za swoją żydowskość. Broni się, a Cunningham wypędza go z baru.

Po wizycie u rodziny Dignam, Bloom, po krótkim pobycie na plaży, udaje się do Narodowego Szpitala Macierzyńskiego, aby sprawdzić co u Miny. Odnajduje Stephena i kilku jego przyjaciół, wszyscy są nieco pijani. Dołącza do nich. Po zamknięciu baru Stephen i jego przyjaciel udają się do burdelu Belli Cohen. Bloom odnajduje go tam później. Stephen, bardzo pijany już teraz, łamie żyrandol i, podczas gdy Bella grozi, że wezwie policję, wyrusza na zewnątrz i wdaje się w kłótnię z brytyjskim żołnierzem, który uderza go w ziemię. Bloom zabiera Stephena do schroniska taksówkarza na jedzenie i rozmowę, a następnie, długo po północy, udają się do domu Blooma. Tam Bloom robi gorące kakao i rozmawiają. Kiedy Bloom sugeruje, że Stephen zostaje na noc, Stephen odmawia, a Bloom widzi go na zewnątrz. Bloom idzie wtedy do łóżka z Molly; opisuje jej swój dzień i prosi o śniadanie w łóżku.

Dziedzictwo

Podczas gdy aluzje do starożytnych prac, które zapewniają rusztowania dla Ulissesa, są czasami olśniewające, w innych przypadkach wydają się ironicznie zaprojektowane, aby zrównoważyć często drobne i nikczemne obawy, które zajmują dużo czasu Stephena i Blooma i stale odwracają ich uwagę od ambicji i celów. Książka przywołuje również Dublin, pełen szczegółów, z których wiele jest – co najwyżej celowo – albo błędnych, albo przynajmniej wątpliwych. Ale wszystko to stanowi jedynie tło dla eksploracji wewnętrznego działania umysłu, który nie chce się pogodzić z czystością i pewnością klasycznej filozofii.

ulysses w pdfChoć główna siła Ulissesa tkwi w jego głębi oddania charakteru i szerokości humoru, książka jest najbardziej znana z zastosowania wariantu wewnętrznego monologu znanego jako technika strumienia świadomości. Joyce starał się w ten sposób odtworzyć sposoby, w jakie myśl jest często pozornie przypadkowa i zilustrować, że nie ma możliwości jasnej i prostej drogi przez życie. W ten sposób otworzył zupełnie nowy sposób pisania fikcji, w którym uznano, że zasady moralne, według których możemy próbować rządzić naszym życiem, są stale na łasce przypadkowego spotkania, a także na uboczu umysłu. To, czy jest to stwierdzenie o specyficznie irlandzkim stanie, czy też o jakiejś bardziej uniwersalnej sytuacji, jest utrzymywane w delikatnej równowadze, nie tylko dlatego, że Bloom jest Żydem, a zatem jest obcy nawet w mieście i kraju, który uważa za swój dom.

Ulysses został opublikowany w The Little Review w latach 1918-20, w którym to czasie dalsza publikacja książki została zakazana, ponieważ praca została wydalona przez władze za bycie nieprzyzwoitą. Została po raz pierwszy opublikowana w formie książkowej w 1922 roku przez Sylvię Beach, właścicielkę paryskiej księgarni Shakespeare and Company. Od tego czasu ukazały się inne wydania, ale naukowcy nie mogą się zgodzić co do autentyczności któregokolwiek z nich. Wydanie opublikowane w 1984 r., które rzekomo poprawiło około 5000 błędów, wywołało kontrowersje z powodu włączenia przez jego redaktorów fragmentów do tekstu oryginalnego oraz z powodu rzekomego wprowadzenia setek nowych błędów. Większość uczonych uważa Ulissesa za arcydzieło modernizmu, podczas gdy inni uważają go za kluczowy punkt postmodernizmu.

POBIERZ
Już 3443 osoby pobrały tego Ebooka!

Zapraszamy do dzielenia się przemyśleniami lub opiniami na temat książki

      Zostaw komentarz o PDF