Wielki Gatsby – F. Scott Fitzgerald

POBIERZ
Już 1751 osoby pobrały tego Ebooka!

Wielki Gatsby to opowieść o niemożności odzyskania przeszłości, a także o trudnościach w zmianie przyszłości. Bohaterem powieści jest Jay Gatsby, tajemniczy i bogaty sąsiad narratora Nicka Carrawaya. Choć początkowo niewiele wiemy o samym Gatsby’m, to wiemy z wprowadzenia Nicka – i z tytułu książki – że właśnie historia Gatsby’ego będzie głównym tematem powieści.

Wielki Gatsby autorstwa Scott Fitzgerald

W miarę jak powieść rozwija się, a Nick staje się coraz bardziej wciągany w skomplikowany świat Gatsby’ego.

Dowiadujemy się, czego chce Gatsby: Daisy, kuzynki Nicka – dziewczyny, którą kiedyś kochał. Wszystko i każdy, kto stanie pomiędzy Gatsby’m a Daisy staje się antagonistą. Choć brutalny mąż Daisy, Tom, jest najbardziej oczywistym antagonistą, za antagonistów można uznać również różnorodność bardziej abstrakcyjnych koncepcji – takich jak różnica klasowa, oczekiwania społeczne i przeszłość Gatsby’ego. Najpotężniejszym antagonistą jest sam czas, który uniemożliwia Gatsby’emu odzyskanie tego, co stracił.

Wielki Gatsby doczekał się również ekranizacji.

Poza krótkim fragmentem, w którym narracja staje się wspomnieniem Nicka z jego przeszłości, narracja jest w większości linearna, począwszy od przeprowadzki Nicka do Nowego Jorku, co czyni go sąsiadem Gatsby’ego. Gatsby jest bogaty, z tajemniczą przeszłością, która jest przedmiotem wielu spekulacji. Po spotkaniu z sąsiadem na imprezie, Nick dowiaduje się, że mimo sukcesu Gatsby’ego, tęskni tylko za Daisy.

Głównym celem Gatsby’ego jest zobaczenie Daisy ponownie i odzyskanie ich wspólnej przeszłości. Podczas podróży do miasta z Tomem Nick spotyka kochankę Toma, Myrtle. W powstającej akcji powieści Nick organizuje spotkanie pomiędzy Gatsby i Daisy, a Jordan opowiada Nickowi o historii Daisy i Gatsby’ego. Gatsby i Daisy zakochują się z powrotem, a Gatsby opowiada Nickowi jedną wersję jego historii życia. Wiele historii, które Gatsby opowiada o sobie, okazuje się być kłamstwem lub półprawdą. Fantastyczna natura jego opowieści nadaje historii Gatsby’ego mityczną jakość, która wzmacnia poczucie, że jest bohaterem tragicznym.

Wyjątkowe dzieło literatury obcej w PDF

Gatsby i Daisy są krótko szczęśliwi razem, a Nick zostaje wciągnięty w romans, mimo że perspektywy na przyszłość pary wydają się beznadziejne, głównie z powodu niezdolności Gatsby’ego do oddzielenia swoich marzeń od rzeczywistości. Zarówno czytelnik, jak i Nick dostrzegają różnicę między idealizowanym obrazem znanej pięć lat wcześniej ukochanej Gatsby’ego, a rzeczywistą postacią samej Daisy. Fitzgerald przedstawia Daisy jako płytką, materialistyczną postać, wzmacniającą poczucie, że Gatsby goni za snem, a nie za prawdziwą osobą: “Musiały być chwile nawet tego popołudnia, kiedy Daisy nie spełniała swoich marzeń…. wyszła poza nią, poza wszystko”. Na wycieczce do miasta, Gatsby wybucha i mówi wszystkim w pokoju, że on i Daisy są w sobie zakochani i uciekają razem, aby się pobrać. Jednak Tom mówi, że Daisy nigdy go nie opuści, a Daisy nie jest w stanie powiedzieć Tomowi, że nigdy go nie kochała. Tutaj, po raz pierwszy, Gatsby musi bezpośrednio skonfrontować się z możliwością, że jego marzenie nie może zostać osiągnięte i zobaczyć Daisy taką, jaką jest obecnie, a nie wyidealizowaną pamięć o niej. Jednak nawet w tym momencie jest przekonany, że ostatecznie wybierze go zamiast Toma.

zdjęcie książki w pdf

Punktem kulminacyjnym powieści jest powrót grupy z Nowego Jorku dwoma samochodami, a Myrtle, kochanka Toma, pomyliła samochód Gatsby’ego z samochodem Toma i wybiega na ulicę, gdzie zostaje trafiona i zabita. Samochód, który zabija Myrtle należy do Gatsby’ego, ale Daisy prowadzi. Po tym zdarzeniu akcja rozwiązuje się szybko. Gatsby bierze na siebie winę w celu ochrony Daisy, a mąż Myrtle, George, zabija Gatsby’ego (a potem siebie) jako zemstę. Gatsby już umarł symboliczną śmiercią w tym momencie, kiedy uświadamia sobie, że Daisy nie zadzwoni do niego i nie ucieknie z nim po wszystkim.

Jego marzenie jest w końcu zatarte, a on zmierza do swojej śmierci w obliczu rzeczywistości po raz pierwszy.

Nick opisuje świat jako Gatsby – teraz widzi go jako nieznośnie brzydki: “odkrył, czym jest groteskowa rzecz, jaką jest róża i jak surowe było światło słoneczne na ledwie stworzonej trawie”. W przeciwieństwie do poprzedniej obsesji na punkcie przeszłości, ostatnie fragmenty życia Gatsby’ego dotyczą nowości, stworzenia i przyszłości – tej, którą, nie mając marzenia o Daisy, uważa za ohydną.

Nick musi również zmierzyć się z rzeczywistością, ponieważ uświadamia sobie, że jego czarujący, enigmatyczny sąsiad był biednym synem rolników, który zamieszany w działalność przestępczą i nie miał żadnych prawdziwych przyjaciół poza Nickiem. Nick próbuje zorganizować pogrzeb Gatsby’ego, ale żaden z gości z jego wystawnych imprez nie przychodzi. Daisy i Tom opuszczają miasto, a Nick zostaje sam z ojcem Gatsby’ego, który ujawnia prawdę o skromnych początkach swojego syna jako “James Gatz”. Po pogrzebie Nick postanawia wrócić na Środkowy Zachód, skąd pochodzi, czując się zdegustowany “zniekształceniami” Wschodu. Najpierw jednak odwiedza dom Gatsby’ego po raz ostatni, zabity i już zdewastowany graffiti, i zastanawia się nad mocą zielonego światła na końcu doku Daisy, który rozpalił nadzieję Gatsby’ego na odzyskanie przeszłości aż do chwili jego śmierci. “Więc uderzamy dalej, łodzie pod prąd, nieustannie wracamy do przeszłości”, mówi, włączając siebie w tragedię upadku Gatsby’ego.

POBIERZ
Już 1751 osoby pobrały tego Ebooka!

Zapraszamy do dzielenia się przemyśleniami lub opiniami na temat książki

      Zostaw komentarz o PDF